Zobrazují se příspěvky se štítkemostatní dobroty. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemostatní dobroty. Zobrazit všechny příspěvky

pátek 6. ledna 2017

Slanina a avokádo. Salát a rajčata. BALT wrap.

BALT wrap

A máme tu první letošní receptík!

Ne, tahle dobrota nemá s pobaltskou oblastí nic společného, i když to tak může vypadat. Možná jste se už setkali s pojmem BLT (= Bacon, Lettuce, Tomato) sandwich, který je populární hlavně v Americe, ale i tady v UK. Já jsem vyměnila toastový chleba za tortillu a přidala svoje milované „A“vocado. Tím se nedá nic zkazit. A vylezl z toho BALT.

BALT WRAP (2 porce)


2 pšeničné tortilly
1 lžíce dobré majonézy
1 lžíce salsy – já používám typ Hot
6 plátků osmažené slaniny nakrájené na proužky – ideálně bacon, ale myslím, že jiná poslouží stejně dobře
hrst nasekaného římského nebo ledového salátu
hrst nasekaných cherry rajčat zbavených semínek a vody
půlka měkkého avokáda nakrájeného na jemno

Smícháme si majonézu se salsou a připravíme i ostatní suroviny. Zahřejeme první tortillu pár vteřin v mikrovnce, aby změkla a lépe se plnila. Rozetřeme na ni půlku omáčky, boky a vzdálenější konec vynecháme. Pak přidáme polovinu všech surovin, opět ne do krajů. Motáme směrem od sebe, celkem pevně, ale pozor, ať tortilla nepraskne. Stejný postup si zopákneme s druhou tortillou. Nakonec je přepůlíme pro snadnější manipulaci, a oběd do práce nebo do školy je na světě.


Ať vám v novém roce chutná!


pátek 23. prosince 2016

Chilli halloumi podle Nigelly a krásné svátky vám všem!

chilli halloumi

Tak zítra už to vypukne. Vánoce, myslím. U vás zítra, tady na ostrovech až v neděli. Moje druhé Vánoce v Anglii. Jasně, že mi chybí bývalý domov. Rodiče, kamarádi, brněnské vánoční trhy, sníh a vůbec. Ale teď jsem doma tady a krůta s křupavými brambory pečenými v husím sádle je skvělá, stejně jako trifle a mince pies a spousta dalších britských vánočních dobrot.
Co chci ale dneska říct. Během Vánoc většina z nás jí... no, ne úplně podle zásad zdravé výživy. A taky ta spousta příprav a vaření a pečení a všeho. Zkrátka, někdy se hodí nějaká pikantní rychlovka. Což?
Tenhle recept, byť pochází právě z Anglie, jsem objevila a vařila už před lety v ČR. Inspirací byla jedna ze starších kuchařek Nigelly Lawson – kdybyste mě zabili, nevím která. Zkuste to! Je to rychlé, je to pálivé, sladké a kyselé, vrže to a je to veliká dobrota.

CHILLI HALLOUMI


2 balení sýra halloumi
šťáva z 1 limetky
cca 2 lžičky medu
2 menší červené chilli papričky, semínka odstraněná a dužina drobně nakrájená
olivový olej

V malém kastrůlku si smícháme limetkovou šťávu, med a chilli, přivedeme k varu a necháme mírně probublat asi 3 minuty, až směs lehce zhoustne. Ochutnáme, případně přidáme med nebo limetku. Mezitím si každý sýr nakrájíme na pět silnějších plátků a opečeme z obou stran do zlatohněda na horké nepřilnavé pánvi. Jen tak nasucho, olej netřeba! Naskládáme na talíř, polijeme chilli omáčkou a pokapeme olivovým olejem. Čerstvá bagetka, možná něco zeleného listí k tomu a rychlá mezisvátečení večeře je na světě!

Krásné svátky, ať už je prožíváte kdekoli. Důležité je jen, aby vám bylo skvěle.


úterý 13. prosince 2016

Něco na zahřátí? Co takhle pořádnou hrachovku?

hrachová polévka s uzeným

Taky v chladných měsících tak toužíte po horkých, voňavých, hustých polévkách? Já ano. Tahle je typicky anglická, recept jsem převzala od známé televizní dvojice Hairy Bikers. Podobá se české hrachovce, přesto je malinko jiná. A úplně dokonalá! Doporučuju jí uvařit víc, protože rozležením ještě získá na chuti.

POLÉVKA ZE ŽLUTÉHO HRACHU S UZENÝM (6 porcí)


2 lžíce sádla nebo oleje
2 cibule na kostičky
1 uzené koleno
500 g sušeného žlutého hrachu
2 bobkové listy
sůl, pepř
sekaná petrželka

Ve velkém hrnci si na sádle osmahneme cibuli do sklovata. Přidáme koleno, hrách, bobkové listy, hodně pepře a trochu soli (ne moc, uzené je už slané a přidat můžeme vždycky). Zalijeme cca 2 l vody, přivedeme k varu a necháme bublat asi 2 hodiny. Vyndáme koleno, obereme maso a vrátíme do polévky. Případně dochutíme solí a pepřem a podáváme posypané petrželkou.

Skoro bez práce, jenom si musíte vzpomenout dát ji vařit včas. A že stojí zato, o tom vůbec nepochybujte!


sobota 12. listopadu 2016

Perfektní rýže, která se nedá zkazit. Komu se to přecejen povede, nechť se ozve :-)

perfektní rýže

Rýže, drahouškové! Nikoho asi nepřekvapí, že se v Anglii jí rýže, stejně jako u nás. S jejich zálibou v indické a čínské kuchyni by to ani jinak nešlo.

Musím vám k té rýži něco říct.Ach jo.

Myslím, že mi vaření docela jde. Začala jsem někdy kolem 13 let, což už je… děsivě moc let zpátky. Vařím všechno možné, hltám inspiraci z celého světa. O to méně uvěřitelné je, že do loňského roku existovalo jídlo, které se mi NIKDY nedařilo. Ano, tušíte správně. Rýže. Pitomá rýže, kterou zvládně každej! Jsem si říkala. A ono ne a ne. Moje máma třeba dělá skvělou rýži, která se vždycky povede. A – já nevím, ale v tom snad musí být nějaká magie – byť jsem to mnohokrát zkoušela PŘESNĚ podle jejích instrukcí, moje rýže byla vždycky buď tvrdá nebo rozblemcaná nebo připálená, případně všechno dohromady.

A pak přišel ten den. Nedlouho po tom, co jsem potkala svého Angličana, jsme tak stáli v mé kuchyni, já jsem se chystala vařit něco s rýží a on že zná blbuvzdornou metodu, která vždycky funguje a rýže je skvělá. No tak se předveď, chlapče! Předvedl. Od té doby jsem rýži jinak nevařila, a moje kuchyňská noční můra je pryč.

Takže – většina z vás s rýží asi nemá problém. Pokud je ale na tom někdo jako já, může se mu dnešní tip hodit. Protože to, co dávám do placu, je prostě


PERFEKTNÍ RÝŽE (2 porce)


200 ml rýže – nejlépe basmati
400 ml vody
špetka soli
půl lžičky oleje

Odměříme vodu a v rychlovarné konvici přivedeme k varu. Mezitím dáme rýži, olej a sůl do hrnce s nepřilnavým povrchem a mícháme asi minutu na prudkém ohni. Potřebujeme získat velmi horkou, ale ne ještě zbarvenou rýži. Pak stáhneme plamen na minimum, přilijeme vařící vodu, rychle zamícháme a přikryjeme pokličkou. Nastavíme budík na 20 minut a můžeme se zatím věnovat, čemu chceme. Rozhodně neotvírat a nemíchat! Poté vypneme, sundáme pokličku, necháme odejít páru, načechráme vidličkou a máme naprosto dokonalou rýži.

Kdo nevěří, ať to vaří!

PS: Pokud vám nějaká zbyde, však vy už víte, co s ní .


pátek 4. listopadu 2016

Sýrově křupavá exploze na vašem talíři. Dvousýrový toast

dvousýrový toast


Dnes začnu otázkou. Když přijdete večer domů hladoví, unavení, popřípadě v nedobré náladě... co si obvykle uděláte k jídlu?

U mě vítězí toast. Je rychlý, variabilní, suroviny mám obvykle doma, horký, voňavý... zkrátka to, čemu se říká comfort food. Nejjednodušší verze je asi toast se sýrem. Potřebujeme recept? Těžko. Ale mám tu pro vás pár vychytávek, které pozvednou tohle totálně obyčejné jídlo na velkou dobrotu. Dvě barvy sýrů, dvě struktury! Inspirovala jsem se u mistra Olivera. Pokud by ho někdo neznal, o čemž pochybuju. Nejsem jeho nekritický obdivovatel, ale zásluh má dost. Přiměl Brity přemýšlet o jídle, a některé dostal i do kuchyně. A to se cení! 

DVOUSÝROVÝ TOAST


bílý chleba, na plátky (klidně veka nebo hutnější toastový)
směs hrubě strouhaného světlého a červeného sýra (používám náš oblíbený vintage cheddar + třeba red leicester, mívají ho v Lidlu)
změklé máslo
kajenský pepř nebo chilli

Obě strany všech krajíců pomažeme velmi tence máslem. Na polovinu z nich rozdělíme dvě třetiny sýrové směsi. Přikryjeme zbylým chlebem, přitiskneme k sobě a opékáme na nepřilnavé pánvi zhruba tři minuty po každé straně do zlatohněda. A teď to kouzlo! Toasty opatrně vyndáme z pánve. Polovinu zbylého sýra nasypeme do pánve tak, aby zhruba kopíroval tvar krajíců. Na sýr dáme zpět chleby a posypeme zbytkem sýra a kajenským pepřem. Obracečkou přitlačíme k pánvi, aby se sýr hezky opekl. Opatrně obrátíme a provedeme totéž s druhou stranou. Hotovo! Vyndáme z pánve, necháme minutku zchladnout a pustíme se do nich. Pokud máme velké krajíce, překrojíme napůl, budou se líp jíst. Dáme si k nim, co máme rádi – kečup, sterilovanou okurku, nakládanou zeleninu, čerstvou zeleninu… fantazii se meze nekladou.

Právě jsme si udělali dokonalé toasty s horkým rozpuštěným sýrem uvnitř a neodolatelně křupavou sýrovou krustou na povrchu. Ráj na zemi!


úterý 1. listopadu 2016

Nejlepší horká čokoláda, jakou jste kdy pili. Co k tomu dodat?

nejlepší horká čokoláda

Ano a na tom prosím trvám: nejlepší horká čokoláda, jakou znám. A že jsem jich vyzkoušela hodně!

Anglie je zaplavená podniky jako Starbucks, Costa Coffee a jim podobnými. Samozřejmě čajová tradice je tady pořád živá, ale mám pocit, že čaj je spíš spojován s něčím, co si dáme doma, zatímco káva se pije venku. No a kdo kávu nemusí, dá si co? Jasně, horkou čokoládu. Teď začíná přesně ta pravá sezóna – šedivo, vlezlo, chladno, deštivo. Horká čokoláda vás potěší na těle i na duchu, ale musí stát zato! O práškových směsích zalitých vodou se to tak úplně říct nedá, žejo.

Co s tím? Šup do obchodu, a večer se můžete pustit do výroby téhle dobroty. Víc než čtvrthodinku to nezabere, a litovat nebudete!



NEJLEPŠÍ HORKÁ ČOKOLÁDA (2 porce)



mléko

smetana ke šlehání

70 g hořké čokolády (kupuju v Lidlu, v ČR i tady. Je skvělá a levná!)

třtinový cukr

½ lžičky vanilkové pasty nebo extraktu

rum nebo amaretto nebo co máte rádi

koření – jeden druh nebo směs (např. skořice, badyán, chilli, koření do perníku, garam masala… nebojte se experimentovat!)


Vezmeme dva hrnky (spíš menší, čokoláda je dost sytá) a do jednoho odměříme mléko a do druhého smetanu. Nedáváme je plné – potřebujeme místo na další suroviny. Přelijeme obojí do kastrolu a přidáme nalámanou čokoládu, trochu cukru podle chuti, vanilku a koření, které máme nejradši. Pomalu směs zahříváme a mícháme metličkou, až je vše krásně spojené, hladké a těsně pod bodem varu. Do hrnků si nalijeme trošku likéru (samozřejmě pro děti a abstinenty vynecháme) a rozdělíme do nich horkou čokoládu.

Chutná jako rozpuštěné rumové pralinky, a ještě s perníkovou příchutí. Jo a pozor. Vyvolává závislost!



neděle 30. října 2016

Když musíš, chřest z Peru koupíš. Chřest se ztraceným vejcem a parmezánem

chřest se ztraceným vejcem a parmezánem


Jak už jsem vám prozradila tady, miluju pořady o vaření. A se mnou i spousty Britů, takže si na jejich nedostatek nemůžu stěžovat. MasterChef UK, The Great British Bake Off, pořady s Marry Berry, Hairy Bikers, Jamesem Martinem a spousta dalších. Ač se mi to neříká lehce, musím přiznat, že mají povětšinou mnohem lepší úroveň než podobné pořady v ČR. Ach jo. Ale! Proč to vlastně píšu. To vám tak koukám na jeden takový program – konkrétně Yes Chef, kde soutěží kuchaři amatéři spolu s profesionály – a jedna drobnost mě tak navnadila, že jsem vyrazila nakupovat a další den se vařilo. Já naprosto miluju tyhle jednoduché věci, které máte za chvilku hotové a přitom tak plné vyvážených chutí! Normálně chřest v říjnu nekupuju (byl z Peru), ale tentokrát jsem si nemohla pomoct. A stálo to zato, to je jistá věc. Zde prosím...

 

CHŘEST SE ZTRACENÝM VEJCEM A PARMEZÁNEM (2 porce)


balíček zeleného chřestu
sůl a pepř
máslo
2 velká vejce pokojové teploty
ocet
hoblinky parmezánu
opečený toast k podávání
navíc: mísa se studenou vodou a kostkami ledu

Jak se vaří chřest asi víte. Odlomit tužší konce, zbytek uvařit ve slané vodě. Netrvá to dlouho, zkoušejte špičkou nože, a až bude nejširší část měkká, rychle slít a šup s ním do ledové vody. To pomůže zachovat krásně svěží zelenou barvu. Teď vejce. Nejspíš taky víte, jak na ně: jen zlehka se vařící voda s trochou soli a octa, opatrně rozklepnout vejce, vařit cca 3 minuty, aby byl bílek tuhý a žloutek naopak krásně tekutý. Vyndat děrovanou lžící, případně okrájet cancoury bílku. Mezitím rozpustíme v pánvi trochu másla a rychle na něm prohřejeme okapaný chřest. Naaranžujeme na talíř, na chřest vejce, parmezán, trochu pepře. Toť vše! A je to paráda, uvidíte. Toast k tomu doplní křupavost.


sobota 22. října 2016

Kouzlení z ničeho, aneb anglický chleba ve vajíčku

vajíčkový chleba po anglicku


Taková blbost, ale nemůžu si pomoct a musím to sem dát. Všichni známe českou variantu, chleba obalený ve vajíčku a osmažený. A nebo potom francouzské toasty, což je něco podobného nasladko, s bílým chlebem.
Angličani tohle mají taky a říkají tomu eggy bread. Možná hlavně dětské jídlo, ale ideální taky, když ve spíži není skoro nic a ani v peněžence. Jasně, do vaječné směsi můžete přidat kdeco, šunku, sýr, bylinky... ale kouzlo tohohle jídla je podle mě hlavně v tom, že ho vykouzlíte skoro z ničeho. Dáte si se mnou?


CHLEBA VE VAJÍČKU PO ANGLICKU



(toastový) bílý chleba, ne úplně čerstvý

vejce

mléko

sůl a pepř

olej

máslo

vločková sůl (není nutné)

kečup nebo čatní nebo co máte rádi, k podávání



Budeme potřebovat větší mělký pekáč nebo tác. Rozbijeme do něj vejce (asi tři na čtyři větší krajíce chleba) a prošleháme s troškou mléka, solí a pepřem. Vyskládáme chleba, necháme nasáknout a po pár minutách obrátíme, aby byly krajíce úplně pokryté vaječnou směsí. Ve velké pánvi zahřejeme trochu oleje spolu s máslem a smažíme krajíce na středním plameni, až jsou krásně zlatohnědé po obou stranách. Přendáme na talíř, posypeme vločkovou solí, která krásně křupe i chutná, a dáme si k tomu, co máme rádi. Třeba i zeleninu, nakládané okurky... jak je libo. No a čaj s mlékem, že ano. To musí být, vaříme přece Anglii :-)


čtvrtek 20. října 2016

Svěží i hřejivá, dokonalá hrášková polévka

krémová hrášková polévka

No a polévky! Jsou trošku jiné, než ty naše. Britové mají rádi hlavně krémové polévky. Netřeba už zmiňovat, že v obchodech seženete nekonečné množství hotových, pouze na ohřátí v mikrovlnce. Kupodivu se dají najít i některé s přírodním složením... Na začátku, když v kuchyni ještě nebylo nic a vařit se moc nedalo, jsme párkrát nějakou koupili, takže je rozhodně nezatracuju. Ale! Dnes tu mám pro vás jednu, která nezabere skoro žádný čas, a přitom je čerstvá, úplně skvělá a vaše!


KRÉMOVÁ HRÁŠKOVÁ POLÉVKA (2 porce)



400 g mraženého hrášku

450 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru

sůl

extra panenský olivový olej

pepř

čerstvé bazalkové lístky

hoblinky parmezánu

(poslední 3 suroviny nejsou nutné)

opečený toast nebo pita chléb k podávání



Jednodušší už to být nemůže! Zahřejeme vývar, přisypeme hrášek a vaříme doměkka – cca 10 min a je hotovo. Pokud máme rádi bazalku, v této chvíli přidáme hrst lístků. Rozmixujeme ponorným mixérem dohladka, osolíme, přidáme trochu olivového oleje, promícháme a ochutnáme. Máme základní verzi! Pokud chceme úžasnou, ozdobíme polévku v miskách parmezánem, dalším olivovým olejem a čerstvě mletým pepřem. Trochu křupavého pečiva, a lehký oběd nebo večeře je tady!


středa 19. října 2016

Nesnesitelná dokonalost bramborové kaše



Z nějakého důvodu jsem dlouho žila v dojmu, že my Češi jsme národ posedlý bramborovou kaší. Proti Britům se ale můžeme jít schovat! Totiž – oni svoje brambory milují ve všech podobách. Chips neboli hranolky asi vítězí, ale křupavé pečené brambory, bramborová kaše nebo brambůrky (crisps) jim šlapou na paty.

Předpokládám, že bramborovou kaši všichni znáte a děláte. Uvařit brambory, rozšťouchat se solí, kouskem másla a mlékem. Někdo ještě mixuje, někdo ne. Nuž, po mnoho let jsem to tak dělala taky. Ale věci se mění! Rozhodla jsem se, že najdu recept na tu nejlepší bramborovou kaši. A povedlo se. Tady je! Budete potřebovat pouze tři věci... a možná malou investici do kuchyňského vybavení.


DOKONALÁ BRAMBOROVÁ KAŠE (4 porce)


8 středně velkých brambor

4 nebo více polévkových lžic másla

sůl

mléko (nemusí být)


Oloupeme brambory a nakrájíme na menší kousky. A teď první změna: nebudeme je vařit, ale dusit. Tak docílíme toho, že se bramborová chuť nevyvaří do vody, ale zůstane tam, kde má – tedy v bramborách. Dusíme buď na klasickém pařáčku v hrnci s trochou vody, nebo v elektrickém parním hrnci – funguje obojí. Potřebujeme je mít opravdu měkké, což potrvá asi 20, možná 25 minut. Necháme malinko vychladnout, aby se na ně dalo sáhnout, a přichází změna číslo dvě: žádné mačkání, ale lis na brambory. Pokud tento vynález nevlastníte, vřele doporučuju koupit. Jedině tak máte totiž zaručenou bramborovou kaši bez cucků! Lisované brambory dáme do hrnce, přidáme máslo (hodně másla!) a sůl a lehce vařečkou mícháme na velmi mírném plameni, až se všechno spojí do hladké hmoty. Mícháme opravdu jemně – pokud to přeženete, uvolní se víc škrobu a kaše bude lepivá.

Co se týká mléka (vždycky předem ohřátého), záleží, k čemu kaši připravujete. Pokud se jedná o něco lehkého, jako kuřecí prsa nebo ryba, máslovo-bramborová kaše je perfektní. Pokud máte tučnější maso, omáčku a podobně, můžete ji odlehčit trochou mléka, které přidáte spolu s máslem a solí.


Zkuste a uvidíte!

dušení na pařáčku

brambory prošlé lisem

perfektní bramborová kaše




úterý 18. října 2016

Co může být angličtějšího než... okurkový sendvič se sýrem!

okurkový sendvič se sýrem


Tak tohle je snad to nejtypičtější anglické jídlo, které si dokážeme představit. Všichni asi máme v hlavě ten obrázek skupinky elegantně oblečených dam, popíjejících odpolední čaj a přikusujících právě okurkové sendviče.


Na začátek něco málo z historie. Původ tohoto pokrmu se klade do viktoriánské éry a původně šlo skutečně o zákusek k čaji. Sendviče byly tvořeny extra tenkými plátky chleba, většinou bílého, pomazanými máslem a proloženými plátky okurek. Kůrky se zásadně okrajovaly a sendviče se pak krájely na elegantní trojúhelníčky.



Jako drobnost k čaji super! My ale chceme něco vydatnějšího. Možná víte, že většina lidí v Anglii považuje za hlavní jídlo dne večeři. K obědu se tedy obvykle jedí právě sendviče s různými náplněmi, případně miska polévky nebo salát. Musím říct, že jsem se trochu bála, jak si na tenhle "obrácený" režim zvyknu, ale nakonec to šlo úplně hladce. Večeříme v sedm, takže do chvíle, kdy je čas na spaní, uplyne hezkých pár hodin.


Teď už ale zpět k sendvičům. K obědu by nás chleba a okurka nejspíš nezasytily, tudiž se začal hojně přidávat sýr. V anglické verzi typicky čedar, v Americe mají zase v oblibě krémový čerstvý sýr typu žervé. Zkusila jsem obojí, s všelijakým kořením i bez, a tato dvousýrová verze se stala mým favoritem.




OKURKOVÝ SENDVIČ S DVOJÍM SÝREM


toastový chléb

změklé máslo

čerstvý sýr typu žervé

nahrubo strouhaný čedar, čím vyzrálejší, tím lepší (používám Extra mature)

sůl, pepř

salátová okurka



Začneme okurkou. V klasické verzi se loupe, já, pokud není stará nebo nějak poškozená, ji mám radši se slupkou. Přinejmenším dodá světlým sendvičům trochu barvy... Omyjeme ji, nakrájíme na velmi tenké plátky, posolíme a dáme do síta okapat, ideálně aspoň na půl hodiny. Z plátků toastového chleba okrájíme kůrky (na fotce je speciální tenký sendvičový chléb bez kůrek, ale nejsem si jistá, jestli se v ČR vyskytuje – spíš ne) a co nejtenčeji je namažeme máslem. To zabrání vlhnutí sendvičů. Dále polovinu krajíců namažeme i čerstvým sýrem – to už trochu více, opepříme a poklademe plátky okurek, které předem ještě osušíme papírovou utěrkou. Nahoru nasypeme trochu čedaru, přiklopíme zbylými plátky chleba máslem dolů, trochu přitiskneme a máme hotovo! Můžeme ještě překrojit na trojúhelníky, a že čaj s mlékem je k nim téměř povinnost, netřeba ani dodávat.





pondělí 17. října 2016

První psaní o tom, jak pozvednout kus bagety na velkou dobrotu

garlic bread - česnekové toasty se sýrem

Tak pořád dumám, čím začít. Asi od začátku, neboli od jedné z nejjednodušších věcí, která ale, pokud se jí věnuje trocha zasloužené péče, dokáže divy.

Toto je garlic bread. Tady v UK velmi populární věc, která se pojídá ke kdečemu, především pak k těstovinám. Trošku to nedává smysl, škroby v těstovinách, škroby v chlebu, no ale oni vlastně i ti Italové ke své pastě jedí chleba… Mám pocit, že nejlíp funguje s lehčími těstovinami typu arrabbiata než s něčím těžším smetanovým.

Garlic bread se tady, jako vlastně skoro všechno, prodává už hotový. Nemusím vám vysvětlovat, jaký rozdíl je mezi ním a tím, co si uděláte sami doma. A navíc… ten sýr! Klasická verze je totiž opravdu jen chleba potřený česnekovým máslem, který se zapeče v troubě. Ale tohle je tak dobré, že prostě nedokážete přestat jíst. No schválně…


ČESNEKOVÉ TOASTY SE SÝREM


1 střední bageta, ideálně den stará

110 g změklého másla

1 drcený stroužek česneku

½  lžičky soli (nejlépe vločkové nebo hrubší mořské, bude krásně křupat)

½ lžičky sušeného oregana

špetka chilli (podle chuti)

pár kapek citronové šťávy

2 lžíce najemno nastrouhaného parmezánu (Grana Padano funguje taky)

jemně sekaná hladkolistá petrželka


V misce smícháme všechny suroviny kromě bagety (překvapivé, což?) a petrželky. Předehřejeme troubu na 180°C. Nakrájíme bagetu na silnější plátky – cca 2 cm – a potřeme máslovo-česnekovou směsí. Rozložíme na plech s pečícím papírem a do trouby s nimi. Budou potřebovat asi 6 – 8 minut, než krásně zezlátnou. Vyndáme tu krásu, posypeme petrželkou a hurá na ně!


Něco navíc: pokud vám nějaké máslo zbyde, vmíchejte do něj petrželku a zmrazte na příště. Kousek bylinkového másla třeba na grilovaném kuřecím mase chutná božsky!