sobota 12. listopadu 2016

Perfektní rýže, která se nedá zkazit. Komu se to přecejen povede, nechť se ozve :-)

perfektní rýže

Rýže, drahouškové! Nikoho asi nepřekvapí, že se v Anglii jí rýže, stejně jako u nás. S jejich zálibou v indické a čínské kuchyni by to ani jinak nešlo.

Musím vám k té rýži něco říct.Ach jo.

Myslím, že mi vaření docela jde. Začala jsem někdy kolem 13 let, což už je… děsivě moc let zpátky. Vařím všechno možné, hltám inspiraci z celého světa. O to méně uvěřitelné je, že do loňského roku existovalo jídlo, které se mi NIKDY nedařilo. Ano, tušíte správně. Rýže. Pitomá rýže, kterou zvládně každej! Jsem si říkala. A ono ne a ne. Moje máma třeba dělá skvělou rýži, která se vždycky povede. A – já nevím, ale v tom snad musí být nějaká magie – byť jsem to mnohokrát zkoušela PŘESNĚ podle jejích instrukcí, moje rýže byla vždycky buď tvrdá nebo rozblemcaná nebo připálená, případně všechno dohromady.

A pak přišel ten den. Nedlouho po tom, co jsem potkala svého Angličana, jsme tak stáli v mé kuchyni, já jsem se chystala vařit něco s rýží a on že zná blbuvzdornou metodu, která vždycky funguje a rýže je skvělá. No tak se předveď, chlapče! Předvedl. Od té doby jsem rýži jinak nevařila, a moje kuchyňská noční můra je pryč.

Takže – většina z vás s rýží asi nemá problém. Pokud je ale na tom někdo jako já, může se mu dnešní tip hodit. Protože to, co dávám do placu, je prostě


PERFEKTNÍ RÝŽE (2 porce)


200 ml rýže – nejlépe basmati
400 ml vody
špetka soli
půl lžičky oleje

Odměříme vodu a v rychlovarné konvici přivedeme k varu. Mezitím dáme rýži, olej a sůl do hrnce s nepřilnavým povrchem a mícháme asi minutu na prudkém ohni. Potřebujeme získat velmi horkou, ale ne ještě zbarvenou rýži. Pak stáhneme plamen na minimum, přilijeme vařící vodu, rychle zamícháme a přikryjeme pokličkou. Nastavíme budík na 20 minut a můžeme se zatím věnovat, čemu chceme. Rozhodně neotvírat a nemíchat! Poté vypneme, sundáme pokličku, necháme odejít páru, načechráme vidličkou a máme naprosto dokonalou rýži.

Kdo nevěří, ať to vaří!

PS: Pokud vám nějaká zbyde, však vy už víte, co s ní .


pátek 4. listopadu 2016

Sýrově křupavá exploze na vašem talíři. Dvousýrový toast

dvousýrový toast


Dnes začnu otázkou. Když přijdete večer domů hladoví, unavení, popřípadě v nedobré náladě... co si obvykle uděláte k jídlu?

U mě vítězí toast. Je rychlý, variabilní, suroviny mám obvykle doma, horký, voňavý... zkrátka to, čemu se říká comfort food. Nejjednodušší verze je asi toast se sýrem. Potřebujeme recept? Těžko. Ale mám tu pro vás pár vychytávek, které pozvednou tohle totálně obyčejné jídlo na velkou dobrotu. Dvě barvy sýrů, dvě struktury! Inspirovala jsem se u mistra Olivera. Pokud by ho někdo neznal, o čemž pochybuju. Nejsem jeho nekritický obdivovatel, ale zásluh má dost. Přiměl Brity přemýšlet o jídle, a některé dostal i do kuchyně. A to se cení! 

DVOUSÝROVÝ TOAST


bílý chleba, na plátky (klidně veka nebo hutnější toastový)
směs hrubě strouhaného světlého a červeného sýra (používám náš oblíbený vintage cheddar + třeba red leicester, mívají ho v Lidlu)
změklé máslo
kajenský pepř nebo chilli

Obě strany všech krajíců pomažeme velmi tence máslem. Na polovinu z nich rozdělíme dvě třetiny sýrové směsi. Přikryjeme zbylým chlebem, přitiskneme k sobě a opékáme na nepřilnavé pánvi zhruba tři minuty po každé straně do zlatohněda. A teď to kouzlo! Toasty opatrně vyndáme z pánve. Polovinu zbylého sýra nasypeme do pánve tak, aby zhruba kopíroval tvar krajíců. Na sýr dáme zpět chleby a posypeme zbytkem sýra a kajenským pepřem. Obracečkou přitlačíme k pánvi, aby se sýr hezky opekl. Opatrně obrátíme a provedeme totéž s druhou stranou. Hotovo! Vyndáme z pánve, necháme minutku zchladnout a pustíme se do nich. Pokud máme velké krajíce, překrojíme napůl, budou se líp jíst. Dáme si k nim, co máme rádi – kečup, sterilovanou okurku, nakládanou zeleninu, čerstvou zeleninu… fantazii se meze nekladou.

Právě jsme si udělali dokonalé toasty s horkým rozpuštěným sýrem uvnitř a neodolatelně křupavou sýrovou krustou na povrchu. Ráj na zemi!


úterý 1. listopadu 2016

Nejlepší horká čokoláda, jakou jste kdy pili. Co k tomu dodat?

nejlepší horká čokoláda

Ano a na tom prosím trvám: nejlepší horká čokoláda, jakou znám. A že jsem jich vyzkoušela hodně!

Anglie je zaplavená podniky jako Starbucks, Costa Coffee a jim podobnými. Samozřejmě čajová tradice je tady pořád živá, ale mám pocit, že čaj je spíš spojován s něčím, co si dáme doma, zatímco káva se pije venku. No a kdo kávu nemusí, dá si co? Jasně, horkou čokoládu. Teď začíná přesně ta pravá sezóna – šedivo, vlezlo, chladno, deštivo. Horká čokoláda vás potěší na těle i na duchu, ale musí stát zato! O práškových směsích zalitých vodou se to tak úplně říct nedá, žejo.

Co s tím? Šup do obchodu, a večer se můžete pustit do výroby téhle dobroty. Víc než čtvrthodinku to nezabere, a litovat nebudete!



NEJLEPŠÍ HORKÁ ČOKOLÁDA (2 porce)



mléko

smetana ke šlehání

70 g hořké čokolády (kupuju v Lidlu, v ČR i tady. Je skvělá a levná!)

třtinový cukr

½ lžičky vanilkové pasty nebo extraktu

rum nebo amaretto nebo co máte rádi

koření – jeden druh nebo směs (např. skořice, badyán, chilli, koření do perníku, garam masala… nebojte se experimentovat!)


Vezmeme dva hrnky (spíš menší, čokoláda je dost sytá) a do jednoho odměříme mléko a do druhého smetanu. Nedáváme je plné – potřebujeme místo na další suroviny. Přelijeme obojí do kastrolu a přidáme nalámanou čokoládu, trochu cukru podle chuti, vanilku a koření, které máme nejradši. Pomalu směs zahříváme a mícháme metličkou, až je vše krásně spojené, hladké a těsně pod bodem varu. Do hrnků si nalijeme trošku likéru (samozřejmě pro děti a abstinenty vynecháme) a rozdělíme do nich horkou čokoládu.

Chutná jako rozpuštěné rumové pralinky, a ještě s perníkovou příchutí. Jo a pozor. Vyvolává závislost!



neděle 30. října 2016

Když musíš, chřest z Peru koupíš. Chřest se ztraceným vejcem a parmezánem

chřest se ztraceným vejcem a parmezánem


Jak už jsem vám prozradila tady, miluju pořady o vaření. A se mnou i spousty Britů, takže si na jejich nedostatek nemůžu stěžovat. MasterChef UK, The Great British Bake Off, pořady s Marry Berry, Hairy Bikers, Jamesem Martinem a spousta dalších. Ač se mi to neříká lehce, musím přiznat, že mají povětšinou mnohem lepší úroveň než podobné pořady v ČR. Ach jo. Ale! Proč to vlastně píšu. To vám tak koukám na jeden takový program – konkrétně Yes Chef, kde soutěží kuchaři amatéři spolu s profesionály – a jedna drobnost mě tak navnadila, že jsem vyrazila nakupovat a další den se vařilo. Já naprosto miluju tyhle jednoduché věci, které máte za chvilku hotové a přitom tak plné vyvážených chutí! Normálně chřest v říjnu nekupuju (byl z Peru), ale tentokrát jsem si nemohla pomoct. A stálo to zato, to je jistá věc. Zde prosím...

 

CHŘEST SE ZTRACENÝM VEJCEM A PARMEZÁNEM (2 porce)


balíček zeleného chřestu
sůl a pepř
máslo
2 velká vejce pokojové teploty
ocet
hoblinky parmezánu
opečený toast k podávání
navíc: mísa se studenou vodou a kostkami ledu

Jak se vaří chřest asi víte. Odlomit tužší konce, zbytek uvařit ve slané vodě. Netrvá to dlouho, zkoušejte špičkou nože, a až bude nejširší část měkká, rychle slít a šup s ním do ledové vody. To pomůže zachovat krásně svěží zelenou barvu. Teď vejce. Nejspíš taky víte, jak na ně: jen zlehka se vařící voda s trochou soli a octa, opatrně rozklepnout vejce, vařit cca 3 minuty, aby byl bílek tuhý a žloutek naopak krásně tekutý. Vyndat děrovanou lžící, případně okrájet cancoury bílku. Mezitím rozpustíme v pánvi trochu másla a rychle na něm prohřejeme okapaný chřest. Naaranžujeme na talíř, na chřest vejce, parmezán, trochu pepře. Toť vše! A je to paráda, uvidíte. Toast k tomu doplní křupavost.


čtvrtek 27. října 2016

Zapečené těstoviny se sýrem AKA mac & cheese

mac & cheese



Možná tohle jídlo máte spojené s Amerikou. Jasně, tam ho milují ve velkém, ale původ má v Anglii. Zní to neuvěřitelně, ale první zmínky o těstovinách zapečených se sýrem pochází z anglické kuchařské knihy ze čtrnáctého století! Pak během historie mizely a zase se objevovaly, ale fakt je, že v posledních letech mac & cheese zažívá opět své chvíle slávy. A právem! Nebudeme si namlouvat, že se jedná o něco extra zdravého, že. Ale ta dobrota! No řekněte sami... znáte někoho, kdo by neměl rád těstoviny se sýrem? A to ještě s horkým, do zlatova zapečeným?

Jako u většiny takhle profláknutých jídel, i zde má každý „ten svůj“ recept, na který si nedá sáhnout. Moje nejoblíbenější verze je právě tahle:


MAC & CHEESE (2 porce)



200 g krátkých těstovin (používám penne nebo fusilli)

35 g másla + další na vymazání

25 g hladké mouky

450 ml mléka

muškátový oříšek

sůl a pepř

1 lžička hořčice (nejlépe anglické, popř. dijonské)

50 g strouhaného čedaru (čím starší, tím výraznější chuť – zařiďte se podle toho)

čerstvá strouhanka z 1-2 plátků toastového chleba (nejrychleji zpracujete v robotu)

strouhaný parmezán

hrst cherry rajčat, rozpůlených


Těstoviny uvaříme al dente podle návodu na obalu - mělo by to trvat cca 10 minut. Scedíme, propláchneme studenou vodou, abychom zastavili proces vaření, a necháme odkapat. Rozpustíme si 25 g másla, přidáme mouku a uděláme světlou jíšku. Postupně za stálého míchání vlijeme mléko a vaříme, dokud nemáme hustou omáčku. Přidáme hořčici, čedar, muškát, sůl a pepř a promícháme dohladka. Doporučuju ochutit výrazněji, než jste zvyklí – omáčka bude dochucovat i nepříliš výrazné těstoviny. Předehřejeme troubu na gril. Zapékací misku vymažeme máslem a přemístíme do ní těsoviny dobře promíchané s omáčkou. Rozpustíme zbylých 10 g másla, necháme lehce zchladnout a smícháme se strouhankou a parmezánem. Touto směsí posypeme těstoviny a nakonec přidáme rajčata řezem nahoru. Grilujeme cca 10 minut nebo dokud jídlo nemá krásně zlatou barvu. Hotovo! Lehký zelený salát s pikantním chilli dresinkem je moje první volba pro přílohu.


Poznámka na závěr: ony to vlastně žádné makarony, tj. dlouhé duté těstoviny s kulatým řezem, nejsou, žejo. Nenechte se zmást! V anglicky mluvících zemích se tenhle výraz běžně používá pro krátké těstoviny všech možných tvarů.

Máte rádi mac? A možná i cheese?



pondělí 24. října 2016

10 faktů o mně v kuchyni




Tak si myslím, že je na čase, abych vám prozradila něco o sobě. A kde jinde začít, než v kuchyni?



Tohle jsem já a moje vaření:



1.   Následující suroviny miluju a mám je vždycky doma: citróny, chilli papričky, česnek, parmezán, extra panenský olivový olej, javorový sirup.



2.      Moje nejoblíbenější jídlo: tady se o prvenství perou tři. Grilovaný losos… pořádný kus lososa… s bylinkovým máslem a špenátem se smetanou. Medium rare steak s domácíma hranolkama a omáčkou se zeleným pepřem. A pak pečená kachna se zelím a knedlíkem, jak ji dělá moje máma.



3.      Plánuju jídla na několik dní dopředu a dělám si nákupní seznamy. To mi ale nezabrání, abych pokaždé nepřihodila do košíku něco, co na seznamu vůbec není.



4.      Jsem perfekcionista a pokaždé mě naštve, když moje jídlo nevypadá nebo nechutná, jak má. Zajímavé je, že když vaří někdo jiný, tak mi to tolik nevadí.



5.      Jediná jedlá věc, kterou opravdu nemám ráda a nikdy nekupuju, je celer. Řapíkatý ještě skousnu, ale bulvový celer prostě ne. Odmalička. Rodiče by mohli vyprávět.



6.      Mám obrovskou slabost pro kuchařské knihy a časopisy. Sbírám je a čtu jako detektivky. Samozřejmě se jimi nechávám i inspirovat.



7.      Nesnáším vychladlé jídlo. Hlavně těstoviny. Pokud není zrovna 30°C, což upřímně řečeno tady v UK není nikdy, talíře před servírováním vždycky nahřívám.



8.      Hrozně ráda sleduju pořady o vaření. Vlastně jsou skoro tím jediným, na co v televizi koukám.



9.      Vařím všechno, co mě zaujme. Po téměř dvaceti letech strávených v blízkém kontaktu s Itálií nemůžu nemilovat jejich kuchyni, ale hrozně mě baví i čínská, indická, mexická, španělská, francouzská, středovýchodní… je toho hodně. Českou mám samozřejmě v krvi. No a poslední dobou si mě hodně získala i ta místní, anglická. K mému vlastnímu údivu.



10.  Jsem věčný hledač. Hledáním těch nejzajímavějších receptů trávím hodiny a hodiny, o jejich zkoušení ani nemluvě.







To jenom, abyste věděli, s kým máte co do činění, a případně stihli zavčas utéct :-)






sobota 22. října 2016

Kouzlení z ničeho, aneb anglický chleba ve vajíčku

vajíčkový chleba po anglicku


Taková blbost, ale nemůžu si pomoct a musím to sem dát. Všichni známe českou variantu, chleba obalený ve vajíčku a osmažený. A nebo potom francouzské toasty, což je něco podobného nasladko, s bílým chlebem.
Angličani tohle mají taky a říkají tomu eggy bread. Možná hlavně dětské jídlo, ale ideální taky, když ve spíži není skoro nic a ani v peněžence. Jasně, do vaječné směsi můžete přidat kdeco, šunku, sýr, bylinky... ale kouzlo tohohle jídla je podle mě hlavně v tom, že ho vykouzlíte skoro z ničeho. Dáte si se mnou?


CHLEBA VE VAJÍČKU PO ANGLICKU



(toastový) bílý chleba, ne úplně čerstvý

vejce

mléko

sůl a pepř

olej

máslo

vločková sůl (není nutné)

kečup nebo čatní nebo co máte rádi, k podávání



Budeme potřebovat větší mělký pekáč nebo tác. Rozbijeme do něj vejce (asi tři na čtyři větší krajíce chleba) a prošleháme s troškou mléka, solí a pepřem. Vyskládáme chleba, necháme nasáknout a po pár minutách obrátíme, aby byly krajíce úplně pokryté vaječnou směsí. Ve velké pánvi zahřejeme trochu oleje spolu s máslem a smažíme krajíce na středním plameni, až jsou krásně zlatohnědé po obou stranách. Přendáme na talíř, posypeme vločkovou solí, která krásně křupe i chutná, a dáme si k tomu, co máme rádi. Třeba i zeleninu, nakládané okurky... jak je libo. No a čaj s mlékem, že ano. To musí být, vaříme přece Anglii :-)


pátek 21. října 2016

Horká voňavá ovocno-máslová dobrota. Znáte crumble?

kořeněný crumble s blumami


Crumble. Nebo krambl, jak jsem viděla v přeložených kuchařkách, ale mně se to slovo prostě nelíbí napsané :-) takže s dovolením zůstanu u originálu. Určitě jste už o něm slyšeli a možná ho i děláte. Crumble je jedním z nejznámějších britských dezertů vůbec. Získal si svou oblibu v době druhé světové války, kdy bylo složité sehnat suroviny na nějaké komplikovanější pečení. Jedná se v podstatě o ovoce posypané drobenkou a pečené v troubě. Tradičně se používají třeba jablka, rebarbora nebo právě blumy. Ve Spojených státech se taky dělá, a to pod názvem (fruit) cobbler. Upřímně – ještě jsem se nepotkala s crumblem, který by NEBYL dobrý. Navíc je skoro bez práce, nádherně voní a máte skvělý dezert po lehčím obědě nebo klidně sladkou večeři. Jdeme na to?



KOŘENĚNÝ CRUMBLE S BLUMAMI (4 porce jako dezert, 2 jako hlavní jídlo)



400 g fialových blum, rozpůlených a vypeckovaných

25 g třtinového cukru

strouhaná kůra z půlky pomeranče

půl lžičky skoříce

máslo na vymazání formy

creme fraiche nebo kysaná smetana k podávání

na drobenku:

125 g hladké mouky

75 g másla

40 g cukru krupice

40 g třtinového cukru

25 g mletých mandlí


Předehřejeme si troubu na 200°C. V misce promícháme cukr, skořici a pomerančovou kůru a blumy ve směsi pořádně obalíme. Vyskládáme je do zapékací misky vymazané máslem a pokapeme lžící vody. Suroviny na drobenku zpracujeme buď v robotu nebo rukama a navrstvíme na blumy. Pečeme cca 30 minut do zlatohněda. Pak necháme 15 minut stát a podáváme s nočkem creme fraiche nebo zakysané smetany.


Cítíte už tu krásnou podzimní vůni?





čtvrtek 20. října 2016

Svěží i hřejivá, dokonalá hrášková polévka

krémová hrášková polévka

No a polévky! Jsou trošku jiné, než ty naše. Britové mají rádi hlavně krémové polévky. Netřeba už zmiňovat, že v obchodech seženete nekonečné množství hotových, pouze na ohřátí v mikrovlnce. Kupodivu se dají najít i některé s přírodním složením... Na začátku, když v kuchyni ještě nebylo nic a vařit se moc nedalo, jsme párkrát nějakou koupili, takže je rozhodně nezatracuju. Ale! Dnes tu mám pro vás jednu, která nezabere skoro žádný čas, a přitom je čerstvá, úplně skvělá a vaše!


KRÉMOVÁ HRÁŠKOVÁ POLÉVKA (2 porce)



400 g mraženého hrášku

450 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru

sůl

extra panenský olivový olej

pepř

čerstvé bazalkové lístky

hoblinky parmezánu

(poslední 3 suroviny nejsou nutné)

opečený toast nebo pita chléb k podávání



Jednodušší už to být nemůže! Zahřejeme vývar, přisypeme hrášek a vaříme doměkka – cca 10 min a je hotovo. Pokud máme rádi bazalku, v této chvíli přidáme hrst lístků. Rozmixujeme ponorným mixérem dohladka, osolíme, přidáme trochu olivového oleje, promícháme a ochutnáme. Máme základní verzi! Pokud chceme úžasnou, ozdobíme polévku v miskách parmezánem, dalším olivovým olejem a čerstvě mletým pepřem. Trochu křupavého pečiva, a lehký oběd nebo večeře je tady!


středa 19. října 2016

Nesnesitelná dokonalost bramborové kaše



Z nějakého důvodu jsem dlouho žila v dojmu, že my Češi jsme národ posedlý bramborovou kaší. Proti Britům se ale můžeme jít schovat! Totiž – oni svoje brambory milují ve všech podobách. Chips neboli hranolky asi vítězí, ale křupavé pečené brambory, bramborová kaše nebo brambůrky (crisps) jim šlapou na paty.

Předpokládám, že bramborovou kaši všichni znáte a děláte. Uvařit brambory, rozšťouchat se solí, kouskem másla a mlékem. Někdo ještě mixuje, někdo ne. Nuž, po mnoho let jsem to tak dělala taky. Ale věci se mění! Rozhodla jsem se, že najdu recept na tu nejlepší bramborovou kaši. A povedlo se. Tady je! Budete potřebovat pouze tři věci... a možná malou investici do kuchyňského vybavení.


DOKONALÁ BRAMBOROVÁ KAŠE (4 porce)


8 středně velkých brambor

4 nebo více polévkových lžic másla

sůl

mléko (nemusí být)


Oloupeme brambory a nakrájíme na menší kousky. A teď první změna: nebudeme je vařit, ale dusit. Tak docílíme toho, že se bramborová chuť nevyvaří do vody, ale zůstane tam, kde má – tedy v bramborách. Dusíme buď na klasickém pařáčku v hrnci s trochou vody, nebo v elektrickém parním hrnci – funguje obojí. Potřebujeme je mít opravdu měkké, což potrvá asi 20, možná 25 minut. Necháme malinko vychladnout, aby se na ně dalo sáhnout, a přichází změna číslo dvě: žádné mačkání, ale lis na brambory. Pokud tento vynález nevlastníte, vřele doporučuju koupit. Jedině tak máte totiž zaručenou bramborovou kaši bez cucků! Lisované brambory dáme do hrnce, přidáme máslo (hodně másla!) a sůl a lehce vařečkou mícháme na velmi mírném plameni, až se všechno spojí do hladké hmoty. Mícháme opravdu jemně – pokud to přeženete, uvolní se víc škrobu a kaše bude lepivá.

Co se týká mléka (vždycky předem ohřátého), záleží, k čemu kaši připravujete. Pokud se jedná o něco lehkého, jako kuřecí prsa nebo ryba, máslovo-bramborová kaše je perfektní. Pokud máte tučnější maso, omáčku a podobně, můžete ji odlehčit trochou mléka, které přidáte spolu s máslem a solí.


Zkuste a uvidíte!

dušení na pařáčku

brambory prošlé lisem

perfektní bramborová kaše